Lenovo 14" ThinkBook 14 G7 IML Multi-Touch (Arctic Gray) 21MR005RUS specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo 14" ThinkBook 14 G7 IML Multi-Touch (Arctic Gray) 21MR005RUS
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo 14" ThinkBook 14 G7 IML Multi-Touch (Arctic Gray) 21MR005RUS
General Specs Lenovo 14" ThinkBook 14 G7 IML Multi-Touch Laptop (Arctic Gray) 21MR005RUS
Processor:
Intel Core Ultra 5 125U
Display Size:
14"
Total Installed Storage:
512 GB
Inputs/Outputs:
2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
1x USB-C (Thunderbolt 4)
1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6 (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2)
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Weight:
3.04 lb / 1.38 kg
Model Year:
Mid 2024
Performance Lenovo 14" ThinkBook 14 G7 IML Multi-Touch Laptop (Arctic Gray) 21MR005RUS
Processor:
Intel Core Ultra 5 125U
CPU:?Central processing unit
12-Core:
1.3 to 4.3 GHz Performance (2 Cores)
0.8 to 3.6 GHz Efficiency (8 Cores)
0.7 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores)
vPro Support:
Display Lenovo 14" ThinkBook 14 G7 IML Multi-Touch Laptop (Arctic Gray) 21MR005RUS
Display Size:
14"
Color Gamut:
45% NTSC
Refresh Rate:
60 Hz
Storage and Expansion Lenovo 14" ThinkBook 14 G7 IML Multi-Touch Laptop (Arctic Gray) 21MR005RUS
Total Installed Storage:
512 GB
Storage Drive Type:
1x 512 GB / M.2 SSD
Storage Expansion:
1x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [In Use]
1x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [Available]
Inputs / Outputs Lenovo 14" ThinkBook 14 G7 IML Multi-Touch Laptop (Arctic Gray) 21MR005RUS
Inputs/Outputs:
2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
1x USB-C (Thunderbolt 4)
1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Built-In Speakers:
2x 2 W
Media/Memory Card Slot:
Single Slot: SD (Unspecified Type)
Communications Lenovo 14" ThinkBook 14 G7 IML Multi-Touch Laptop (Arctic Gray) 21MR005RUS
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Webcam:
User-Facing:
Battery Lenovo 14" ThinkBook 14 G7 IML Multi-Touch Laptop (Arctic Gray) 21MR005RUS
Capacity:
45 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo 14" ThinkBook 14 G7 IML Multi-Touch Laptop (Arctic Gray) 21MR005RUS
Pointing Device:
TouchPad, Pointing Stick
General Lenovo 14" ThinkBook 14 G7 IML Multi-Touch Laptop (Arctic Gray) 21MR005RUS
Security:
Fingerprint Reader, Firmware TPM (Software-Based), Nano Security Lock Slot, Webcam Blocker
Power Supply:
65 W with USB-C
Dimensions:
12.3 x 8.8 x 0.7" / 313.5 x 224 x 16.9 mm
Weight:
3.04 lb / 1.38 kg
Reviews, Questions about Lenovo 14" ThinkBook 14 G7 IML Multi-Touch (Arctic Gray) 21MR005RUS
Write Review / Ask a question about Lenovo 14" ThinkBook 14 G7 IML Multi-Touch (Arctic Gray) 21MR005RUS
      10+5= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.