Lenovo 13.3" ThinkPad X13 Gen 5 21LU003SUS specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo 13.3" ThinkPad X13 Gen 5 21LU003SUS
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo 13.3" ThinkPad X13 Gen 5 21LU003SUS
General Specs Lenovo 13.3" ThinkPad X13 Gen 5 Laptop 21LU003SUS
Processor:
Intel Core Ultra 5 125U
Display Size:
13.3"
Total Installed Storage:
512 GB
Weight:
2.49 lb / 1.13 kg
Performance Lenovo 13.3" ThinkPad X13 Gen 5 Laptop 21LU003SUS
Processor:
Intel Core Ultra 5 125U
CPU:?Central processing unit
12-Core:
1.3 to 4.3 GHz Performance (2 Cores)
0.8 to 3.6 GHz Efficiency (8 Cores)
0.7 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores)
Dedicated AI Cores:
Yes, 11 TOPS
No
Display Lenovo 13.3" ThinkPad X13 Gen 5 Laptop 21LU003SUS
Display Size:
13.3"
Maximum Brightness:
300 nits / cd/m2
Color Gamut:
100% sRGB
Refresh Rate:
60 Hz
Variable Refresh Technology:
Storage and Expansion Lenovo 13.3" ThinkPad X13 Gen 5 Laptop 21LU003SUS
Total Installed Storage:
512 GB
Storage Drive Type:
1x 512 GB / M.2 NVMe SSD
Storage Expansion:
Inputs / Outputs Lenovo 13.3" ThinkPad X13 Gen 5 Laptop 21LU003SUS
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Network I/O:
Built-In Speakers:
2x 2 W
Media/Memory Card Slot:
Communications Lenovo 13.3" ThinkPad X13 Gen 5 Laptop 21LU003SUS
User-Facing: 5 MP
Battery Lenovo 13.3" ThinkPad X13 Gen 5 Laptop 21LU003SUS
Capacity:
41 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo 13.3" ThinkPad X13 Gen 5 Laptop 21LU003SUS
TouchPad
General Lenovo 13.3" ThinkPad X13 Gen 5 Laptop 21LU003SUS
Security:
Power Supply:
65 W with USB-C
Input Power:
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
Certifications:
ENERGY STAR, EPEAT, ErP, RoHS, TCO Certified
Dimensions:
11.9 x 8.5 x 0.63" / 301.7 x 214.8 x 15.95 mm
Weight:
2.49 lb / 1.13 kg
Reviews, Questions about Lenovo 13.3" ThinkPad X13 Gen 5 21LU003SUS
Write Review / Ask a question about Lenovo 13.3" ThinkPad X13 Gen 5 21LU003SUS
      1+4= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.