Lenovo 12.3" ThinkPad X12 Gen 2 Multi-Touch 2-in-1 21LK002WUS specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo 12.3" ThinkPad X12 Gen 2 Multi-Touch 2-in-1 21LK002WUS
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo 12.3" ThinkPad X12 Gen 2 Multi-Touch 2-in-1 21LK002WUS
General Specs Lenovo 12.3" ThinkPad X12 Gen 2 Multi-Touch 2-in-1 Laptop 21LK002WUS
Processor:
Intel Core Ultra 5 134U
Display Size:
12.3"
Native Resolution:
1920 x 1280
Touchscreen:
Yes
Total Installed Storage:
512 GB
Inputs/Outputs:
1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Video Alt Mode and Power Delivery
1x USB-C 3.1/3.2 Gen 2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6E (802.11ax)
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Weight:
2.4 lb / 1.1 kg
Performance Lenovo 12.3" ThinkPad X12 Gen 2 Multi-Touch 2-in-1 Laptop 21LK002WUS
Processor:
Intel Core Ultra 5 134U
CPU:?Central processing unit
12-Core:
0.7 to 4.4 GHz Performance (2 Cores)
0.5 to 3.6 GHz Efficiency (8 Cores)
0.4 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores)
Dedicated AI Cores:
Yes
RAM Type:
6400 MT/s LPDDR5x
RAM Configuration / Capacity:
Onboard/Not Upgradeable
Display Lenovo 12.3" ThinkPad X12 Gen 2 Multi-Touch 2-in-1 Laptop 21LK002WUS
Display Size:
12.3"
Aspect Ratio:
3:2
Native Resolution:
1920 x 1280
Touchscreen:
Finish:
Anti-Glare / Matte
Maximum Brightness:
400 nits / cd/m2
Color Gamut:
100% sRGB
Storage and Expansion Lenovo 12.3" ThinkPad X12 Gen 2 Multi-Touch 2-in-1 Laptop 21LK002WUS
Total Installed Storage:
512 GB
Storage Drive Type:
1x 512 GB / M.2 NVMe SSD
Storage Expansion:
1x M.2 Slot 2242 (PCIe 4.0 x4) [In Use]
Inputs / Outputs Lenovo 12.3" ThinkPad X12 Gen 2 Multi-Touch 2-in-1 Laptop 21LK002WUS
Inputs/Outputs:
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Built-In Speakers:
2x 1 W
No
Communications Lenovo 12.3" ThinkPad X12 Gen 2 Multi-Touch 2-in-1 Laptop 21LK002WUS
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6E (802.11ax)
Webcam:
User-Facing: 5 MP
Battery Lenovo 12.3" ThinkPad X12 Gen 2 Multi-Touch 2-in-1 Laptop 21LK002WUS
Capacity:
42 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo 12.3" ThinkPad X12 Gen 2 Multi-Touch 2-in-1 Laptop 21LK002WUS
Keyboard:
Detachable Chiclet-Style Keyboard with Backlight
Pointing Device:
TouchPad
General Lenovo 12.3" ThinkPad X12 Gen 2 Multi-Touch 2-in-1 Laptop 21LK002WUS
Security:
Dedicated Hardware TPM Security Chip, Fingerprint Reader
Power Supply:
65 W with USB-C
Certifications:
ENERGY STAR 8.0, EPEAT Gold Registered, ErP Lot 6, ErP Lot 26, RoHS, TCO Certified 9.0, MIL-STD-810H
Dimensions:
11.15 x 8.19 x 0.57" / 283.21 x 208.03 x 14.48 mm
Weight:
2.4 lb / 1.1 kg
Reviews, Questions about Lenovo 12.3" ThinkPad X12 Gen 2 Multi-Touch 2-in-1 21LK002WUS
Write Review / Ask a question about Lenovo 12.3" ThinkPad X12 Gen 2 Multi-Touch 2-in-1 21LK002WUS
      6+4= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.