HP Pavilion 14-D016TU specs.
  Laptops Specs >> HP >> HP Pavilion 14-D016TU
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
HP Pavilion 14-D016TU
Type HP Pavilion 14-D016TU
Laptop Type:
Notebook
Basic Spec HP Pavilion 14-D016TU
Screen Size:
14inch diagonal HD BrightView LED-backlit
Resolution:
1366x768
Processor:
Celeron
Processor No:
N2810
Processor Speed:
2GHz
Wide Screen:
tablet:
3D:
SSD Size:
Hard Drive Size:
500GB
RPM:
5400rpm
Memory Size:
2GB
Memory Type:
DDR3L SDRAM
Memory Slot:
1
PC card slot:
Detailed Specs HP Pavilion 14-D016TU
Graphics Processor:
Intel HD Graphics
Video Memory:
Modem:
Wireless LAN Data rate:
Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN
Wireless LAN Type:
IEEE802.11a/b/g/n
Others:
Web camera
HDMI
Bluetooth
USB3.0
SD
Operating System:
Windows 8.1
integrated software:
Battery Life:
Optical Drive:
Size HP Pavilion 14-D016TU
Dimensions (WxHxD):
34.6 x 24 x 2.81 cm
Weight:
Starting at 1.95 kg
Reviews, Questions about HP Pavilion 14-D016TU
Write Review / Ask a question about HP Pavilion 14-D016TU
      4+10= *
HP Pavilion 14-D016TU
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.