HCL Mainstream AE2V0025-I specs.
  Laptops Specs >> HCL >> HCL Mainstream AE2V0025-I
Specifications | Reviews | Useful keys
HCL Mainstream AE2V0025-I
Processor HCL Mainstream AE2V0025-I
Processor:
Intel Pentium B960
Processor Speed:
2.2 GHz
Cache:
2MB
Memory HCL Mainstream AE2V0025-I
RAM:?Random Access Memory
2GB
Memory Type:
DDR3
Hard Drive HCL Mainstream AE2V0025-I
Hard Drive Size:
500GB
Format:
2.5 inch
Optical Drive:
DVD Writer
Display HCL Mainstream AE2V0025-I
Screen Size:
15.6 inches
Panel Type:
HD LED Backlit Screen
Chipset HCL Mainstream AE2V0025-I
Chipset Model:
Intel HM76
GPU Model:
Intel HD Graphics
HDMI Port:
yes
Network HCL Mainstream AE2V0025-I
Ethernet Port:
1
Ethernet Type:
10/100/1000 Mbps
WiFi Type:
802.11 b/g/n
Audio HCL Mainstream AE2V0025-I
Speakers:
Stereo Speakers
Connectivity HCL Mainstream AE2V0025-I
USB 2.0 ports:
1
USB 3.0 ports:
2
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Built-in Camera:
2MP
Microphone:
yes
Digital Media Reader:
9 in 1
Battery HCL Mainstream AE2V0025-I
Battery Chemistry:
Li-Ion
Battery Life:
5 Hrs
Battery Cell:
6 Cell
Software HCL Mainstream AE2V0025-I
Operating System:
Windows 8
Dimensions HCL Mainstream AE2V0025-I
Weight:
2.4
Reviews, Questions about HCL Mainstream AE2V0025-I
Write Review / Ask a question about HCL Mainstream AE2V0025-I
      7+3= *
HCL Mainstream AE2V0025-I
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.