Compaq Presario CQ60-300SV specs.
  Laptops Specs >> Compaq >> Compaq Presario CQ60-300SV
Specifications | Reviews | Useful keys
Compaq Presario CQ60-300SV
Basic Specs Compaq PRESARIO CQ60-300SV
Type:
notebook
Operating System:
Win Vista Home Basic
Processor Compaq PRESARIO CQ60-300SV
Processor:
Sempron 2100 MHz
Processor Model:
SI-42
Number of Cores:
1
L2 cache:
512 KB
Memory Compaq PRESARIO CQ60-300SV
Memory:
2048 MB DDR2
Maximum Memory:
4096 MB
Number of Total Memory Slots:
2
Display Compaq PRESARIO CQ60-300SV
Display:
15.6-inch, 1366x768, widescreen
Graphics Controller:
built-in
Graphics Chipset Model:
NVIDIA GeForce 8200M G
Graphics Memory:
SMA
Storage Devices Compaq PRESARIO CQ60-300SV
Optical Drive Type:
DVD-RW, internal
Storage Size:
250 GB Serial ATA
Hard Drive Speed:
5400 r/min
Communication Compaq PRESARIO CQ60-300SV
LAN/Modem:
Network 10/100 Mbit/s, a fax modem
Wireless Communication:
Wi-Fi 802.11g
Interfaces:
USB 2.0x3, VGA (D-Sub), HDMI, LAN (RJ-45) and modem (RJ-11)
Expansion slots Compaq PRESARIO CQ60-300SV
Memory Card Reader:
Yes
Memory Card Support:
MS, SD, xD-Picture Card
Battery Compaq PRESARIO CQ60-300SV
Battery Chemistry:
Li-Ion
Input Devices Compaq PRESARIO CQ60-300SV
Pointing Device Type:
Touchpad
Number of keyboard keys:
101
Audio Compaq PRESARIO CQ60-300SV
Speakers:
Yes
Microphone:
Detailed Specs Compaq PRESARIO CQ60-300SV
Webcam:
Dimensions (HxWxT):
378x252x43.67 mm
Weight:
2.96 kg
Reviews, Questions about Compaq Presario CQ60-300SV
Write Review / Ask a question about Compaq Presario CQ60-300SV
      1+4= *
Compaq Presario CQ60-300SV
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.