Compaq Presario CQ56-109SL specs.
  Laptops Specs >> Compaq >> Compaq Presario CQ56-109SL
Specifications | Reviews | Useful keys
Compaq Presario CQ56-109SL
Basic Specs Compaq PRESARIO CQ56-109SL
Type:
notebook
Operating System:
Win 7 Home Premium
Processor Compaq PRESARIO CQ56-109SL
Processor:
V Series 2300 MHz
Processor Model:
V140
Number of Cores:
1
L2 cache:
512 KB
Memory Compaq PRESARIO CQ56-109SL
Memory:
2048MB DDR3
Maximum Memory:
8192 MB
Number of Total Memory Slots:
2
Display Compaq PRESARIO CQ56-109SL
Display:
15.6-inch, 1366x768, widescreen
Display Screen Type:
glossy
Backlight Technology:
LED
Graphics Controller:
built-in
Graphics Chipset Model:
ATI Mobility Radeon HD 4250
Graphics Memory:
SMA
Storage Devices Compaq PRESARIO CQ56-109SL
Optical Drive Type:
DVD-RW, internal
Storage Size:
250 GB Serial ATA
Hard Drive Speed:
5400 r/min
Communication Compaq PRESARIO CQ56-109SL
LAN/Modem:
Network 10/100 Mbit/s
Wireless Communication:
Wi-Fi 802.11n
Interfaces:
USB 2.0x3, VGA (D-Sub), microphone input, LAN (RJ-45)
Battery Compaq PRESARIO CQ56-109SL
Number of Battery Cells:
6
Battery Chemistry:
Li-Ion
Input Devices Compaq PRESARIO CQ56-109SL
Pointing Device Type:
Touchpad
Audio Compaq PRESARIO CQ56-109SL
Yes
Detailed Specs Compaq PRESARIO CQ56-109SL
Webcam:
Dimensions (HxWxT):
374x246x37.8 mm
Weight:
2.55 kg
Reviews, Questions about Compaq Presario CQ56-109SL
Write Review / Ask a question about Compaq Presario CQ56-109SL
      8+7= *
Compaq Presario CQ56-109SL
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.