Compaq Presario CQ50-109ER specs.
  Laptops Specs >> Compaq >> Compaq Presario CQ50-109ER
Specifications | Reviews | Useful keys
Compaq Presario CQ50-109ER
Basic Specs Compaq PRESARIO CQ50-109ER
Type:
notebook
Operating System:
Win Vista Home Premium
Processor Compaq PRESARIO CQ50-109ER
Processor:
Athlon X2 1900 MHz
Processor Model:
QL-60
Number of Cores:
2
L2 cache:
1 MB
Memory Compaq PRESARIO CQ50-109ER
Memory:
2048 MB DDR2
Maximum Memory:
3072 MB
Display Compaq PRESARIO CQ50-109ER
Display:
15.4-inch, 1280x800, Widescreen
Graphics Controller:
built-in
Graphics Chipset Model:
NVIDIA GeForce 8200M G
Graphics Memory:
SMA
Storage Devices Compaq PRESARIO CQ50-109ER
Optical Drive Type:
DVD-RW, internal
Storage Size:
250 GB Serial ATA
Hard Drive Speed:
5400 r/min
Communication Compaq PRESARIO CQ50-109ER
LAN/Modem:
Network 10/100 Mbit/s, a fax modem
Wireless Communication:
Wi-Fi 802.11g
Interfaces:
USB 2.0x3, Connector for docking station, VGA (D-Sub), HDMI, LAN (RJ-45) and modem (RJ-11)
Expansion slots Compaq PRESARIO CQ50-109ER
Memory Card Reader:
Yes
Memory Card Support:
MS, SD, xD-Picture Card
Battery Compaq PRESARIO CQ50-109ER
Battery Chemistry:
Li-Ion
Input Devices Compaq PRESARIO CQ50-109ER
Pointing Device Type:
Touchpad
Number of keyboard keys:
101
Audio Compaq PRESARIO CQ50-109ER
Speakers:
Yes
Microphone:
Detailed Specs Compaq PRESARIO CQ50-109ER
Webcam:
Dimensions (HxWxT):
357x256x44.4 mm
Weight:
2.9 kg
Reviews, Questions about Compaq Presario CQ50-109ER
Write Review / Ask a question about Compaq Presario CQ50-109ER
      10+4= *
Compaq Presario CQ50-109ER
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.