Apple MacBook Pro 14" Z15K00109 specs.
  Laptops Specs >> Apple >> Apple MacBook Pro 14" Z15K00109
Specifications | Reviews | Keyboard Shortcuts
Screenshot
Apple MacBook Pro 14" Z15K00109
Operating System Apple MacBook Pro 14" Z15K00109
Operating System:
macOS
Processor Apple MacBook Pro 14" Z15K00109
Chipset:
Apple M1 Pro
CPU:?Central processing unit
10-Core
GPU:
Apple (16 Core)
Display and Graphics Apple MacBook Pro 14" Z15K00109
Graphics Type:
Integrated
Panel Type:
Mini-LED LCD
Size:
14"
Aspect Ratio:
16:10
Resolution:
3024 x 1964
Touchscreen:
No
Maximum Brightness:
1600 cd/sq. m
Refresh Rate:
120 Hz
Memory Apple MacBook Pro 14" Z15K00109
Memory Type:
Embedded DRAM
Total Installed Memory:
32 GB
Memory Configuration:
32 GB (Onboard)
Hard Drive & Optical Drive Apple MacBook Pro 14" Z15K00109
2.5" Slots:
None
Total Installed Capacity:
4 TB
Solid State Storage:
1 x 4 TB Proprietary Apple NVMe
Interfaces Apple MacBook Pro 14" Z15K00109
USB Type-C:
3 x Thunderbolt 4 (Supports DisplayPort/HDMI/DVI and 100 W Power Delivery)
Display:
1 x HDMI Output
Audio:
1 x 1/8" / 3.5 mm Headphone Output
Built-In Speakers:
6 and Subwoofer
Built-In Microphones:
3
Media/Memory Card Slot:
Single Slot: SD/SDHC/SDXC
Keyboard:
78-Key Notebook Keyboard with Backlight, Fingerprint Reader
Pointing Device:
Force Touch Trackpad
Connectivity Apple MacBook Pro 14" Z15K00109
Ethernet:
None
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6 (802.11ax)
MU-MIMO Support:
Yes
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
GPS:?Global Positioning System
NFC:?Near field communication
No
Webcam:
User-Facing: 1080p
Power Device Apple MacBook Pro 14" Z15K00109
Power Supply:
96 W
AC Input Power:
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
Battery Apple MacBook Pro 14" Z15K00109
Capacity:
Non-Removable: 70 Wh
Maximum Runtime:
17 Hours
Battery Info:
required, included
Battery Material:
Lithium-Ion Polymer (LiPo)
Battery Type:
non-universal
Battery Quantity:
1
Security Apple MacBook Pro 14" Z15K00109
Security:
Fingerprint Reader
Physical Characteristics Apple MacBook Pro 14" Z15K00109
Dimensions:
12.31 x 8.71 x 0.61" (31.3 x 22.1 x 1.6cm)
Weight:
3.5 lbs (1.6kg)
Reviews, Questions about Apple MacBook Pro 14" Z15K00109
Write Review / Ask a question about Apple MacBook Pro 14" Z15K00109
      2+3= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.