Power Acoustik RZ4-2000D specs.
  Car amplifiers Specs >> Power Acoustik >> Power Acoustik RZ4-2000D
Specifications | Reviews
General characteristics Power Acoustik RZ4-2000D
Continuous Watts x Channel @ Ohms:
160W x 4 x 4 ohms
Maximum Watts x Channel @ Ohms Info:
500 X 2 X 4
Amplifier Class:
D
Number Of Channels:
4
Bass Boost Info:
None
Bridgeable:
Yes
Speaker-Level Inputs:
Yes
Audio Power Power Acoustik RZ4-2000D
160W x 4 x 4 ohms
Total Power Handling RMS:
1000 W
500 X 2 X 4
Total Power Handling Maximum:
2000 W
Watts Per Channel Maximum:
0 W
Amplifier Class:
D
Features Power Acoustik RZ4-2000D
Bridgeable:
MOSFET Power Supply:?Metal-Oxide-Semiconductor Field-Effect-Transistors
Bluetooth Enabled Info:
No
Remote Control Included:
No
Marine:
Fan Cooled:
Input Power Acoustik RZ4-2000D
Line-Level Inputs:
Speaker-Level Inputs:
Output Power Acoustik RZ4-2000D
Preamp Outputs:
Dimension Power Acoustik RZ4-2000D
Product Height:
3.5"
Product Width:
6.3"
Product Depth:
13.6"