Power Acoustik RZ4-1200D specs.
  Car amplifiers Specs >> Power Acoustik >> Power Acoustik RZ4-1200D
Specifications | Reviews
General characteristics Power Acoustik RZ4-1200D
Voice Assistant Built-in Info:
No
Continuous Watts x Channel @ Ohms:
100 x 4
Maximum Watts x Channel @ Ohms Info:
150W x 4 x 2 ohms
Amplifier Class:
D
Number Of Channels:
4
Bass Boost Info:
Selectable
Bridgeable:
Yes
Speaker-Level Inputs:
Yes
Compatibility Power Acoustik RZ4-1200D
Voice Assistant Built-in Info:
No
Audio Power Power Acoustik RZ4-1200D
100 x 4
Total Power Handling RMS:
600 W
Watts Per Channel RMS:?Rated Maximum Sinusoidal
150 W
150W x 4 x 2 ohms
Total Power Handling Maximum:
1200 W
Watts Per Channel Maximum:
300 W
Amplifier Class:
D
Features Power Acoustik RZ4-1200D
Bridgeable:
MOSFET Power Supply:?Metal-Oxide-Semiconductor Field-Effect-Transistors
Bluetooth Enabled Info:
Remote Control Included:
Marine:
Fan Cooled:
Input Power Acoustik RZ4-1200D
Line-Level Inputs:
Speaker-Level Inputs:
Output Power Acoustik RZ4-1200D
Preamp Outputs:
Dimension Power Acoustik RZ4-1200D
Product Height:
1.38"
Product Width:
9"
Product Depth:
4.75"