Power Acoustik BAMF1-3000D specs.
  Car amplifiers Specs >> Power Acoustik >> Power Acoustik BAMF1-3000D
Specifications | Reviews
General characteristics Power Acoustik BAMF1-3000D
Voice Assistant Built-in Info:
No
Continuous Watts x Channel @ Ohms:
700 W x 1 x 4 Ohms; 1000 W x 1 x 2 Ohms; 1500 W x 1 x 1 Ohms
Maximum Watts x Channel @ Ohms Info:
1000 W x 1 X 2
Amplifier Class:
D
Number Of Channels:
1
Bass Boost Info:
None
Bridgeable:
Yes
Speaker-Level Inputs:
Yes
Compatibility Power Acoustik BAMF1-3000D
Voice Assistant Built-in Info:
No
Audio Power Power Acoustik BAMF1-3000D
Total Power Handling RMS:
1500 W
Watts Per Channel RMS:?Rated Maximum Sinusoidal
1000 W
1000 W x 1 X 2
Total Power Handling Maximum:
3000 W
Watts Per Channel Maximum:
3000 W
Amplifier Class:
D
Features Power Acoustik BAMF1-3000D
Bridgeable:
MOSFET Power Supply:?Metal-Oxide-Semiconductor Field-Effect-Transistors
Bluetooth Enabled Info:
Remote Control Included:
Marine:
Fan Cooled:
Input Power Acoustik BAMF1-3000D
Line-Level Inputs:
Speaker-Level Inputs:
Output Power Acoustik BAMF1-3000D
Preamp Outputs:
Dimension Power Acoustik BAMF1-3000D
Product Height:
2.3"
Product Width:
8.5"
Product Depth:
11.3"