Planet Audio AC1500.1M specs.
  Car amplifiers Specs >> Planet Audio >> Planet Audio AC1500.1M
Specifications | Reviews
General characteristics Planet Audio AC1500.1M
Continuous Watts x Channel @ Ohms:
563 W x 1 x 4 ohms
Maximum Watts x Channel @ Ohms Info:
1500 W X 1 @ 2 ohm
Amplifier Class:
AB
Number Of Channels:
1
Bass Boost Info:
Variable
Bridgeable:
Yes
Low-Pass Crossover:
Variable
High-Pass Crossover:
None
Speaker-Level Inputs:
Yes
Audio Power Planet Audio AC1500.1M
563 W x 1 x 4 ohms
1500 W X 1 @ 2 ohm
Amplifier Class:
AB
Features Planet Audio AC1500.1M
Bridgeable:
Low-Pass Crossover:
High-Pass Crossover:
None
MOSFET Power Supply:?Metal-Oxide-Semiconductor Field-Effect-Transistors
Remote Control Included:
No
Marine:
No
Fan Cooled:
Input Planet Audio AC1500.1M
Line-Level Inputs:
Speaker-Level Inputs:
Dimension Planet Audio AC1500.1M
Product Height:
2.4"
Product Width:
10"
Product Depth:
10"