Kenwood KAC-M1804 specs.
  Car amplifiers Specs >> Kenwood >> Kenwood KAC-M1804
Specifications | Reviews
General characteristics Kenwood KAC-M1804
Voice Assistant Built-in Info:
No
Continuous Watts x Channel @ Ohms:
45W x 4
Maximum Watts x Channel @ Ohms Info:
100 x 4
Amplifier Class:
D
Number Of Channels:
4
Bass Boost Info:
None
Bridgeable:
No
Low-Pass Crossover:
None
High-Pass Crossover:
Speaker-Level Inputs:
Yes
Compatibility Kenwood KAC-M1804
Voice Assistant Built-in Info:
Audio Power Kenwood KAC-M1804
45W x 4
Total Power Handling RMS:
180 W
Watts Per Channel RMS:?Rated Maximum Sinusoidal
450 W
100 x 4
Total Power Handling Maximum:
400 W
Amplifier Class:
D
Features Kenwood KAC-M1804
Bridgeable:
Low-Pass Crossover:
High-Pass Crossover:
MOSFET Power Supply:?Metal-Oxide-Semiconductor Field-Effect-Transistors
Yes
Bluetooth Enabled Info:
Remote Control Included:
Marine:
Fan Cooled:
Input Kenwood KAC-M1804
Line-Level Inputs:
Speaker-Level Inputs:
Output Kenwood KAC-M1804
Preamp Outputs:
Dimension Kenwood KAC-M1804
Product Height:
5.5"
Product Width:
1.38"
Product Depth:
3.56"