Kenwood KAC-7005PS specs.
  Car amplifiers Specs >> Kenwood >> Kenwood KAC-7005PS
Specifications | Reviews
General characteristics Kenwood KAC-7005PS
Voice Assistant Built-in Info:
No
Continuous Watts x Channel @ Ohms:
40 W x 4 x 4 Ohms; 300 W x 1 x 4 Ohms; 50 W x 4 x 2 Ohms; 500 W x 1 x 2 Ohms
Amplifier Class:
AB
Number Of Channels:
5
Bass Boost Info:
Variable
Bridgeable:
Yes
Low-Pass Crossover:
Variable
High-Pass Crossover:
Speaker-Level Inputs:
No
Compatibility Kenwood KAC-7005PS
Voice Assistant Built-in Info:
Audio Power Kenwood KAC-7005PS
Total Power Handling RMS:
700 W
Watts Per Channel RMS:?Rated Maximum Sinusoidal
500 W
Total Power Handling Maximum:
1200 W
Amplifier Class:
AB
Features Kenwood KAC-7005PS
Bridgeable:
Yes
Low-Pass Crossover:
High-Pass Crossover:
MOSFET Power Supply:?Metal-Oxide-Semiconductor Field-Effect-Transistors
Bluetooth Enabled Info:
Remote Control Included:
Marine:
Fan Cooled:
Input Kenwood KAC-7005PS
Line-Level Inputs:
Speaker-Level Inputs:
Output Kenwood KAC-7005PS
Preamp Outputs:
Dimension Kenwood KAC-7005PS
Product Height:
2.2"
Product Width:
13.2"
Product Depth:
7.6"