KICKER DXVC25012 specs.
  Car amplifiers Specs >> KICKER >> KICKER DXVC25012
Specifications | Reviews
General characteristics KICKER DXVC25012
Maximum Watts x Channel @ Ohms Info:
250W x 1 x 2 Ohms, 125W x 1 x 4 Ohms
Amplifier Class:
D
Number Of Channels:
1
Bass Boost Info:
Variable
Low-Pass Crossover:
Variable
Audio Power KICKER DXVC25012
Total Power Handling RMS:
250 W
Amplifier Class:
D
Features KICKER DXVC25012
Low-Pass Crossover:
Remote Control Included:
No
Marine:
No
Input KICKER DXVC25012
Line-Level Inputs:
Yes
Dimension KICKER DXVC25012
Product Height:
2.31"
Product Width:
7.12"
Product Depth:
8.12"