KICKER 46CXA8001 specs.
  Car amplifiers Specs >> KICKER >> KICKER 46CXA8001
Specifications | Reviews
General characteristics KICKER 46CXA8001
Continuous Watts x Channel @ Ohms:
300 Watts x 1 @ 4 Ohm
Maximum Watts x Channel @ Ohms Info:
800 Watts x 1 @ 1 Ohm
Variable
Audio Power KICKER 46CXA8001
300 Watts x 1 @ 4 Ohm
Total Power Handling RMS:
300 W
Watts Per Channel RMS:?Rated Maximum Sinusoidal
300 W
800 Watts x 1 @ 1 Ohm
Total Power Handling Maximum:
800 W
Watts Per Channel Maximum:
800 W
Amplifier Class:
D
Features KICKER 46CXA8001
No
Input KICKER 46CXA8001
Line-Level Inputs:
Yes
Output KICKER 46CXA8001
Preamp Outputs:
Yes
Dimension KICKER 46CXA8001
Product Height:
2.3"
Product Width:
8.1"
Product Depth:
6.7"