KICKER 46CXA3604 specs.
  Car amplifiers Specs >> KICKER >> KICKER 46CXA3604
Specifications | Reviews
General characteristics KICKER 46CXA3604
Continuous Watts x Channel @ Ohms:
65 Watts x 4 @ 4 Ohm
Maximum Watts x Channel @ Ohms Info:
90 Watts x 4 @ 2 Ohm
Amplifier Class:
AB
Number Of Channels:
4
Bass Boost Info:
Variable
Bridgeable:
Variable
High-Pass Crossover:
Audio Power KICKER 46CXA3604
65 Watts x 4 @ 4 Ohm
Total Power Handling RMS:
260 W
Watts Per Channel RMS:?Rated Maximum Sinusoidal
65 W
90 Watts x 4 @ 2 Ohm
Total Power Handling Maximum:
360 W
Watts Per Channel Maximum:
90 W
Amplifier Class:
AB
Features KICKER 46CXA3604
Bridgeable:
Yes
Low-Pass Crossover:
High-Pass Crossover:
Remote Control Included:
No
Input KICKER 46CXA3604
Line-Level Inputs:
Dimension KICKER 46CXA3604
Product Height:
2.3"
Product Width:
12.5"
Product Depth:
6.7"