KICKER 46CXA12001 specs.
  Car amplifiers Specs >> KICKER >> KICKER 46CXA12001
Specifications | Reviews
General characteristics KICKER 46CXA12001
Continuous Watts x Channel @ Ohms:
600 Watts x 1 @ 4 Ohm
Maximum Watts x Channel @ Ohms Info:
1200 Watts x 1 @ 2 Ohm
Amplifier Class:
D
Number Of Channels:
1
Bass Boost Info:
Variable
Low-Pass Crossover:
Variable
Audio Power KICKER 46CXA12001
600 Watts x 1 @ 4 Ohm
Total Power Handling RMS:
600 W
Watts Per Channel RMS:?Rated Maximum Sinusoidal
600 W
1200 Watts x 1 @ 2 Ohm
Total Power Handling Maximum:
1200 W
Watts Per Channel Maximum:
1200 W
Amplifier Class:
D
Features KICKER 46CXA12001
Low-Pass Crossover:
Remote Control Included:
No
Input KICKER 46CXA12001
Line-Level Inputs:
Yes
Output KICKER 46CXA12001
Preamp Outputs:
Yes
Dimension KICKER 46CXA12001
Product Height:
2.3"
Product Width:
12"
Product Depth:
6.7"