KICKER 44KXA12001 specs.
  Car amplifiers Specs >> KICKER >> KICKER 44KXA12001
Specifications | Reviews
General characteristics KICKER 44KXA12001
Continuous Watts x Channel @ Ohms:
600 W x 1 x 4 Ohms
Maximum Watts x Channel @ Ohms Info:
1200W x 1 @ 2 Ohms
Amplifier Class:
D
Number Of Channels:
1
Bass Boost Info:
Variable
Bridgeable:
No
Low-Pass Crossover:
Variable
High-Pass Crossover:
Fixed
Speaker-Level Inputs:
Yes
Audio Power KICKER 44KXA12001
600 W x 1 x 4 Ohms
1200W x 1 @ 2 Ohms
Amplifier Class:
D
Features KICKER 44KXA12001
Bridgeable:
No
Low-Pass Crossover:
High-Pass Crossover:
Fixed
Bluetooth Enabled Info:
Marine:
Fan Cooled:
Input KICKER 44KXA12001
Line-Level Inputs:
Yes
Speaker-Level Inputs:
Output KICKER 44KXA12001
Preamp Outputs:
Dimension KICKER 44KXA12001
Product Height:
2.2"
Product Width:
9.6"
Product Depth:
8.3"