KICKER 43CXA18001 specs.
  Car amplifiers Specs >> KICKER >> KICKER 43CXA18001
Specifications | Reviews
General characteristics KICKER 43CXA18001
Continuous Watts x Channel @ Ohms:
900W x 1 @ 4 ohms; 1800W x 1 @ 2 ohms
Maximum Watts x Channel @ Ohms Info:
1800W x 1 @ 2 Ohms
High-Pass Crossover:
None
Speaker-Level Inputs:
Yes
Audio Power KICKER 43CXA18001
1800W x 1 @ 2 Ohms
Amplifier Class:
D
Features KICKER 43CXA18001
High-Pass Crossover:
None
Fan Cooled:
Input KICKER 43CXA18001
Line-Level Inputs:
Speaker-Level Inputs:
Output KICKER 43CXA18001
Preamp Outputs:
Dimension KICKER 43CXA18001
Product Height:
2.38"
Product Width:
13.19"
Product Depth:
7.19"