KICKER 43CXA12001 specs.
  Car amplifiers Specs >> KICKER >> KICKER 43CXA12001
Specifications | Reviews
General characteristics KICKER 43CXA12001
Continuous Watts x Channel @ Ohms:
600 x 1
Maximum Watts x Channel @ Ohms Info:
1200W x 1 @ 2 ohms
Amplifier Class:
D
Number Of Channels:
1
Bass Boost Info:
Variable
Bridgeable:
No
Low-Pass Crossover:
Variable
High-Pass Crossover:
Speaker-Level Inputs:
Yes
Audio Power KICKER 43CXA12001
600 x 1
1200W x 1 @ 2 ohms
Amplifier Class:
D
Features KICKER 43CXA12001
Bridgeable:
No
Low-Pass Crossover:
High-Pass Crossover:
MOSFET Power Supply:?Metal-Oxide-Semiconductor Field-Effect-Transistors
Bluetooth Enabled Info:
Marine:
Fan Cooled:
Input KICKER 43CXA12001
Line-Level Inputs:
Yes
Speaker-Level Inputs:
Output KICKER 43CXA12001
Preamp Outputs:
Dimension KICKER 43CXA12001
Product Height:
2.38"
Product Width:
12.06"
Product Depth:
7.19"