KICKER 42PXA2001 specs.
  Car amplifiers Specs >> KICKER >> KICKER 42PXA2001
Specifications | Reviews
General characteristics KICKER 42PXA2001
Continuous Watts x Channel @ Ohms:
200W x 1 @ 0.5 ohm; 100W x 1 @ 1 ohm; 50W x 1 @ 2 ohms; 25W x 1 @ 4 ohms
Maximum Watts x Channel @ Ohms Info:
200W x 1 @ 2 Ohms
Amplifier Class:
AB
Number Of Channels:
1
Bass Boost Info:
Selectable
Bridgeable:
No
Low-Pass Crossover:
Selectable
High-Pass Crossover:
Speaker-Level Inputs:
Yes
Audio Power KICKER 42PXA2001
200W x 1 @ 2 Ohms
Amplifier Class:
AB
Features KICKER 42PXA2001
Bridgeable:
No
Low-Pass Crossover:
High-Pass Crossover:
MOSFET Power Supply:?Metal-Oxide-Semiconductor Field-Effect-Transistors
Yes
Bluetooth Enabled Info:
Marine:
Fan Cooled:
Input KICKER 42PXA2001
Line-Level Inputs:
Speaker-Level Inputs:
Output KICKER 42PXA2001
Preamp Outputs:
Dimension KICKER 42PXA2001
Product Height:
1.56"
Product Width:
3.44"
Product Depth:
4.75"