JBL CLUB5501 specs.
  Car amplifiers Specs >> JBL >> JBL CLUB5501
Specifications | Reviews
General characteristics JBL CLUB5501
Voice Assistant Built-in Info:
No
Continuous Watts x Channel @ Ohms:
350W x 1 x 4 Ohms
Maximum Watts x Channel @ Ohms Info:
550W x 1 x 2 Ohms
Amplifier Class:
D
Number Of Channels:
1
Bass Boost Info:
Variable
Low-Pass Crossover:
Variable
High-Pass Crossover:
Compatibility JBL CLUB5501
Voice Assistant Built-in Info:
No
Audio Power JBL CLUB5501
350W x 1 x 4 Ohms
Watts Per Channel RMS:?Rated Maximum Sinusoidal
350 W
550W x 1 x 2 Ohms
Watts Per Channel Maximum:
550 W